Cerebral Palsy’de beslenme nasıl olmalı?

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Cerebral Palsy’li bireylerin yüzde 90’ının kötü beslendiğini söyleyen uzmanlar, Cerebral Palsy’li çocuklarda beslenme değerlendirilmesinin, teşhis konulduktan sonraki ilk yıl ayda bir, daha sonraki yaşlarda ise en az 6 ayda bir yapılması gerektiğini söylüyor.

Cerebral Palsy’li çocukların günlük bakımı, özellikle beslenmelerindeki zorluklar, ebeveynleri için problem yaratabiliyor. CP’li çocukların ebeveynler, çocuklarını beslemek için günde ortalama 3 saat harcarken, normal çocukların ebeveynleri sadece 0.8 saat harcıyor. Ancak bu kadar uğraş bile CP’li çocukların yeterli beslenmesini sağlayamıyor.

Cerebral Palsy’de ağız ve boğaz kasları yeteri kadar kuvvetli olmadığı için çiğneme ve yutmada zorluk görülebiliyor, bu da beslenme bozukluğuna yol açabiliyor. Emme, çiğneme, salya, tıkanma gibi durumlar, CP’nin şiddetine göre değişebiliyor. Beslenme sorunlarının saptanması ve soruna özel çözümün belirlenmesi ile beslenme durumunun geliştirilmesi ile CP’li çocukların hayat kalitesi de artıyor.

Cerebral Palsy’li çocuklarda beslenme problemlerinin iyileştirilmesi konusunda pediatrik gastroenterolog, çocuk cerrahı, diyetisyen, konuşma terapisti, fizyoterapi uzmanları, aile ve hemşirelerden oluşan  multidisipliner bir çalışma gerekiyor.

Beslenme ve yutmanın 30’dan fazla kas ve sinirsel yapının refleksif ve istemli çalışması sonucu ortaya çıkan fizyolojik bir süreç olduğunu belirten Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Tıbbi Hizmetler Danışmanı Nöroloji Uzmanı Dr. Nihan Hande Akçakaya, nörolojik problemler, kas-iskelet problemleri, duygusal eksiklik, kronik yoğun stres, evebeynin bilinç düzeyinin zayıf oluşu gibi nedenlerle çocuklarda beslenme ve yutma bozukluğu görülebildiğini söyledi.

Cerebral Palsy’li çocuklarda yutma güçlüğü görülme sıklığının yüzde 57 ila 92 arasında değiştiğini aktaran Dr. Akçakaya, “CP’li bireylerde kötü beslenme oranı yüzde 90’u buluyor. CP’ye sıkça eşlik eden kabızlık, iştahsızlık gibi durumları doğru beslenme ile ortadan kaldırmak mümkün. Ebeveynlerin bu amaçla doğru bilgi edinmeleri ve oluşabilecek problemleri en aza indirgemek amacıyla beslenme ve yutma bozuklukları ile çalışan bir uzmandan destek almaları çok önemli. Hepimiz biliyoruz ki, çocukların daha sağlıklı ve sosyal olmaları için daha iyi büyümeleri, bunun için de doğru beslenmeleri gerekiyor” dedi.

CEREBRAL PALSY NEDİR?

Cerebral Palsy, gelişimini tamamlamamış beynin doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası dönemde hasar görmesiyle oluşan bir engellilik durumu. Beynin tramvaya uğramış kısımlarına erken müdahale edilerek, hayat boyu rehabilitasyon uygulamasıyla önemli gelişmeler sağlanabiliyor. Cerebral Palsy sorununa çoğunlukla başka bir fiziksel ya da zihinsel engellilik durumu da eşlik edebiliyor. Dünya genelinde 17 milyon CP’li birey bulunuyor. Türkiye’de ise her 8 saatte bir CP’li bebek dünyaya geliyor ve her 1.000 canlı doğumdan 4,4’ü CP’li.

 

Kaynak: NTV